ОМС мають можливість наразі продовжувати термін дії договорів оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення на один рік. Такий механізм є зараз актуальним у зв’язку із зупинкою роботи Державного реєстру речових прав та Державного земельного кадастру, але у той час і з потребою у запуску сільськогосподарського сектору економіки.

Про це зазначила Юлія Поліщук, радниця з питань децентралізації та місцевого самоврядування Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Черкаській області.

За її словами, такі можливості у громад є відповідно до ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану».

Як повідомила радниця, серед договорів у сфері землеустрою громади під час війни мають змогу укладати договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності. Під забороною на час військових дій — договір оренди постійного користування, емфітевзису та договір про передачу права землекористування.

«ОМС можуть надавати в оренду земельні ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності, а також ділянки, що залишились у колективній власності СГ підприємств, кооперативів. Мова йде також й про нерозподілені та невитребувані земельні ділянки і земельні частки (паї), земельні ділянки відносно яких не завершено аукціон щодо продажу права оренди», — зазначила Юлія Поліщук.

Як підкреслила радниця, громадам важливо пам’ятати, що законодавство вносить істотні умови у договір оренди землі під час війни:

«По-перше —  орендна плата має бути не менше 8% від НГО ріллі по області. По-друге — договір не може бути поновлений, укладений на новий строк і припиняється зі спливом строку його дії. У орендаря поки не має права на компенсацію витрат на поліпшення. Заборонена й суборенда, сервітут та зміна складу угідь, зміна цільового призначення, поділ та об’єднання ділянок.

Серед заборон також відсутність переважного права на купівлю ділянки, відчуження (іпотека) права користування та заборона на будівництво, закладання багаторічних насаджень, видобування корисних копалин», — повідомила Юлія Поліщук.

Підсумовуючи радниця зазначила, що можливості територіальних громад щодо сфери управління земельними ресурсами наразі адаптовані до умов воєнного стану. Після його скасування чи припинення ймовірно законодавство буде переглянуто.

За повідомленням керівника Східного регіонального хабу Програми U-LEAD з Європою від GIZ Дениса Ткачова, тема правових особливостей регулювання земельних відносин в умовах воєнного стану є актуальною для територіальних громад:

«Особливо це актуально для тих ОМС, які активно працюють над легалізацією використання земель комунальної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Тож, експерти U-LEAD продовжують надавати роз’яснення територіальним громадам країни щодо актуальних законодавчих новацій та змін щодо земельних питань та залишаються на зв’язку з громадами, і за потреби працівники ОМС можуть звертатися за експертними коментарями до регіональних офісів Програми ULEAD, які працюють в кожній області країни».

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *