сайт міста Умань 04744.info

top panarama
A+ A A-

Козацька дерев'яна церква в Городецькому

  • Понеділок, 18 червня 2012, 00:00

Храм Покрови Пресвятої Богородиці в селі Городецьке

Храм Покрови Пресвятої Богородиці – така її повна назва. Церкву почали будувати 1761 року. Із самого початку вона була повністю дерев’яною. Всередині поробили дуже гарні розписи. Будівництво тривало 5 років. Освячували новозбудований храм 14 жовтня 1766 року - якраз на свято Покрови Пресвятої Богородиці. 

 

Від самого початку це була козацька церква, оскільки Городецьке було козацьким поселенням. Щонеділі на службу з’їжджалися козаки з трьох сотень Уманського козацького полку: Городецької, Паланської та Кочубіївської. На великі церковні свята та на сповідь сюди приїжджала уся полкова старшина.

 

Функціонував храм майже 200 років, аж до початку 1960-их. Потім церкву закрили, а пізніше зробили з неї зерносховище. Тримали тут різне збіжжя, кавуни.

 

Якось в селі пройшов сильний дощ, і від того роз’їхалось тогочасне приміщення сільського клубу (бо було збудоване із глини). Вирішили клуб зробити в церкві. Це рішення прийняв тодішній голова колгоспу Василь Нагорний. Лише декотрим найближчим людям пояснював мотиви свого вчинку: «Якщо зроблю клуб, то церква лишиться. А як побудую клуб в іншому місці, то церкву розберуть». Уже посмертно Василя Нагорного нагородили грамотою владики в знак подяки за збереження приміщення церкви.

 

Старі люди кажуть, що іще за часів радянської влади в церкві збереглося багато розписів. Але як робили клуб, то зсередини усе оббили дранкою з вапна та піску. За роки вапно зробило свою «чорну» справу – виїло розписи геть зовсім. Також познімали хрести та позрізали куполи.

 

Стеля мала аркоподібну форму – була ніби вигнута догори. Як почали показувати кіно, то звук відлітав угору і гасився тієї аркою. Тож стелю поруйнували і зробили нову - плоску, аби кіно було краще чути. До церкви прибудували кімнатку і в ній влаштовували танці. А на тому місці, де зараз вівтар, була колись сцена клубу.

 

В 1990-му році сільський клуб з приміщення церкви виселили. Приїхали священики, освятили храм і закрили. Так він простояв закритим аж до 1996-го року, поки настоятелем не призначили отця Миколая (Дрозда). Той відразу взявся за відновлення церкви.

 

Перш за все поставив гарні вхідні дубові двері. В 1998-му році відновили купол та хрести на церкві. Плоску стелю розібрали і знову її зробили знову напівкруглою, та ще й оббили ДВП. Також зробили іконостас.

 

26 грудня 1999 року храм освячував патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет.

 

Отець Миколай (Дрозд) служив в Городецькій церкві аж до 2001-го року, поки його не перевели до Житомира, звідки він родом. Протягом наступних двох років настоятелі в церкві мінялись дуже часто. Приходили, лишалися на місяць-два-півроку і йшли шукати багатшого приходу. Останнього в цій череді настоятелів-шукачів-кращої-долі покинути церкву попросили самі селяни.

 

Протягом майже 5 місяців храм був без настоятеля. Проте не запустів, бо люди самі ж його й доглядали: мали ключі від вхідних дверей, регулярно приходили прибирати, навіть затіяли робити ремонт.

 

В листопаді 2003 року призначили нового настоятеля церкви – отця Миколу (Солов’я). З тих пір в церкві багато чого змінилося на краще. Вирізали хащі на подвір’ї, поставили ворота та парканчик попереду церкви, побудували дзвінничку навколо колодязя, зробили новий іконостас на 29 ікон, перекрили дах металочерепицею синього кольору, зсередини панелі церкви оббили дерев’яною вагонкою. Також відремонтували металеву огорожу навколо церкви.

 

Раз на два-три роки церкву фарбують ззовні білою фарбою, і від того вона має святково-чепурний вигляд. Згідно з церковними канонами, поєднання білих та синіх кольорів та їх відтінків – це Богородична палітра.

 

У церкви є багато меценатів – це фактично всі жителі Городецького. Вони допомагали при відновленні храму 1996-го року, а також вкладають свої кошти в ремонт церкви й досі.

Зараз в церкві 180 ікон, серед них є як сучасні, так і давні (ті, яким близько сотні років). Старовинних ікон в храмі немає. Поки церква не працювала, багато її ікон люди зберігали в себе вдома. Після відновлення храму ті ікони повернули.

 

Майже всі ікони прикрашені вишитими рушниками. Основна їх частина – це ті, які були подаровані на церкву людьми села Городецьке та жителями інших сіл Уманського району. Зараз в церкві дві з половиною сотні рушників набереться.

 

Біля церкви є колодязь, в якому вода дуже смачна і чиста. Круглий рік - і найспекотнішого літа, і найлютішої зими, - температура воли в цій криниці одна й та сама – 9 градусів Цельсія. До нього приїжджають люди навіть із Умані і набирають собі повні бутилі та бідони води. Люди кажуть, що вода дуже допоміжна.

 

Влітку 2012 року при церкві відкрили недільну школу. Заняття проводяться щонеділі з 11:00 до 12:30 для діток 5-12 років. Під час занять вивчають Євангеліє, читають біблійні історії, виготовляють різні поробки. Але, мабуть, найбільше дітям подобається частування печивом і цукерками в кінці кожного заняття. :)

 

 

 

 

Зі слів отця Миколи (Солов'я) записала Юлія Красновид 

Loading...

Додати коментар

Коментарі  

 
+1 #4 мама 08.04.2013, 09:53
Дуже шкода, що"Станция Юных Техников" и подобные учреждения для образования детей!" в жахливому стані, але це не означає, що не потрібно дбати й про духовне виховання.ми на сьогодні маємо майже 90%молоді з вищою освітою(коли я вчилася , з 22 випускників вступили до ВУЗів осіб 5, не тому , що не розумні, а тому, що тільки вони мали гарні результати в навчанні, а зараз з 10 випускників- 8 у вишах -і не тому, що мають добрі знання...) І всі студенти ввечері з пивом під баром..Тому, хто зна, що воно краще .....
Цитата
 
 
#3 Микола 31.12.2012, 19:51
О. миколай - настоятель храму: в 2004 році пробували зняти вапняний прошарок висотою метр і шириною 4 метра, але з роспису нічого не розібрали. Вапно зробило свою страшну роботу - воно виїло фарби.
Цитата
 
 
#2 Олекса 22.11.2012, 16:31
А якось одреставрувати (розписи) ніхто не пробував? Невже так-таки все й загинуло?((
Цитата
 
 
#1 Здравый 18.06.2012, 11:24
Лучше покажите, в каком состоянии "Станция Юных Техников" и подобные учреждения для образования детей!
Цитата
 

Логін

 

slogin.info

Реєстрація

Реєстрація Користувача
або Скасувати