сайт міста Умань 04744.info

top panarama
A+ A A-

Весна в Умані традиційно починається із просідання грунту

  • Середа, 06 березня 2013, 12:55

imagesПричина цьому – підземні ходи. 

Уманська весна без просідання ґрунту просто неможлива, особливо у старій частині міста. Так на коливання температур реагує земля, яка на глибині 8-15 метрів місцями просто перебуравлена підземними ходами.

Попри бажання багатьох уманців відшукати карту підземель із ймовірними скарбами чи виходами у Тульчин і саму Варшаву, змушена їх розчарувати. Якщо такі ходи й існували, то відкопати їх можна хіба фрагментами.

Але майже детальна мапа ходів таки існує і зберігається вона у кабінеті першого заступника міського голови Володимира Віблого. Створена вона на основі проваль, які він багато років фіксував. Що ж до тієї карти, яку було ніби то вивезено за кордон, продано комусь за великі кошти – то розмови про це поки що лишаються легендами.

 

Для початку про типи ходів

Умань була не просто містом, вона була фортецею, яку не раз брали в облогу і спалювали дощенту. Саме тому підземні ходи були частиною оборонних споруд фортеці. Висота тунелів була такою, що могли розминутись при потребі вершники, виходити такі підвали могли далеко за межі Умані, в ліси та до річок, аби і допомогу привести, і запаси продовольства поповнити.

Мали такі ходи розгалуження, ніші, сховки та численні люки для вентиляції. Із будинків багатіїв могли вести у них додаткові розгалуження. Таким чином під землею у 17-18 столітті існувало так би мовити інше, підземне місто. Про масштаби його у 1980-х роках могла свідчити знахідка під час риття котловану під критий ринок (сьогодні тут модульні ряди Центрального уманського ринку). Очевидці розповідають, що екскаватор вирив кілька розгалужень підземних доріг. На тому й усе – зарили, утрамбували, заасфальтували. Глибина таких ходів від 8 до 15 метрів від поверхні землі.

 

Інші ходи – звичайні льодові підвали. Перші холодильники в місті з’явились у 1954 році, і то лише на консервному заводі. До того мешканці Умані користувалися для охолодження продуктів підземними холодильними підвалами. Їхня глибина може коливатись від 3-х до 8 метрів од поверхні землі. В них наприкінці лютого місяця кожного року заготовляли кригу на літо, для цього її зрізали з Осташівського ставу.

 

Ці підвали паралельно були і місцем отримання сировини для глиняних валків-саману, з якого була збудована Умань до початку 20-го століття. Місцями й до 1950-х років, свідченням тому можуть бути хати в районі Міщанки та Софіївської слобідки.

 


Навесні 2006 року просіла земля у дворі одного із будинків по вулиці Гоголя. Тоді я, як журналіст телекомпанії, мала нагоду потрапити до розритого ходу. Господар будівлі виявився цікавим до історії чоловіком, тому розкопав хід, вмостив драбину, щоб можна було зручно потрапити у нього. Попри твердження музейників, що то був немощений глиняний підвал, ми змогли пройти по ньому в один бік близько 15 метрів (у бік ЗОШ№4), а в інший (в бік районного будинку культури) 7 метрів. Далі обвали. Цікаво, що через кожні кілька метрів по обидва боки вирито ніші для того, щоб люди могли розминутись. Також виднівся слід від багаття та вентиляційна шахта, нагорі якої виднілись дошки (ляда чи й підвал, який міг вести до одного із сучасних помешкань). На стіні ходу-підвалу була і дата – 1917 рік. Глибина ходу від землі становила близько 6-7 метрів.

Фактично, хід на Гоголя був і льодяником, і сировиною для глини, і схованкою.

 

Писати і говорити про підземні ходи можна вічно, адже легенди рідного міста завжди оповиті дивним маревом незнайдених скарбів…

Але є дещо, що змушує дослідників-аматорів зупинятись у пошуках. Зі шматків підземних ходів винахідливі уманці давно поробили вигрібні ями туалетів, власні підвали. Восени 2011 року мешканка будинку по вулиці Леніна втратила всю консервацію і городину через те, що її підвал обвалився у підвал рівнем нижче, фактично у підземний хід…


Останніми роками уманські підземелля стали просідати катастрофічно часто. Причина – зношені труби водогонів, каналізації. Вода та нечистоти просочуються в ґрунт, прокладають собі шляхи до старовинних ходів та підвалів, і течуть у невідомому напрямку….

 

Софія КРИМОВСЬКА

 

Більше про уманські підземелля...

 

 

 

Loading...

Додати коментар

Коментарі  

 
+3 #3 Ross 11.03.2013, 21:19
Дійсно цікава статейка! Я сам дуже таке полюбляю читати й аналізувати! Побільше б такої інформації)))
Цитата
 
 
+2 #2 Софія Кримовська 08.03.2013, 08:16
Цитую Ігор:
Цікава статейка!

Дякую!!!!
Цитата
 
 
+4 #1 Ігор 07.03.2013, 19:51
Цікава статейка!
Цитата
 

Логін

 

slogin.info

Реєстрація

Реєстрація Користувача
або Скасувати