сайт міста Умань 04744.info

top panarama
A+ A A-

Серед номінантів на Нобелівську премію миру ─ громадський діяч з Умані

  • Вівторок, 21 листопада 2017, 18:38

snig1У 1957 році на Нобелівську премію миру США номінували уманчанина Бориса Гуревича.

Борис Гуревич народився в Умані влітку 1889 року. Його батько Абрам Гуревич був знаним науковцем і діячем ─ доктором медицини і поетом. Борис блискуче закінчив 4-ту гімназію у Києві та юридичний факультет Київського університету імені Святого Володимира. Про це пише «Прес-Центр».

У 23 роки Борис Гуревич дебютував у літературі ─ у 1912 році світ побачила його збірка поезій під назвою «Вічно людське». Вона могла б стати першою у новому літературному напрямі ─ «сцієнтизмі», науковій поезії. Проте до читачів ця книга так і не потрапила ─ весь тираж вилучила поліція.

Ображений на Російську імперію, Борис Гуревич виїхав до Німеччини. Там він працював у Фрейбурзькому університеті, займався економікою, аграрними питаннями і філософією. З початком Першої світової війни потрапив до німецької в'язниці через підозру в співпраці з російською розвідкою.

Згодом через стан здоров’я науковця відпустили. Борис повернувся до Росії, де працював в Петербурзькому університеті та у редакції журналу «Російська думка». Вступив до Партії народної свободи і став одним із найяскравіших ораторів 8-го з'їзду цієї партії, де був представником міста Сміла сучасної Черкащини.

Після Лютневої буржуазної революції уманчанин став уповноваженим Держдуми при Тимчасовому уряді ─ з питань пропаганди у військах. Випустив декілька книг і брошур з питань патріотичної агітації, був редактором офіційного видання Тимчасового уряду «Армія і флот вільної Росії».

Після більшовицького перевороту Борис перебрався до Києва. В часи Гетьманату редагував журнал «Голос життя», продовжував писати вірші та став членом Кадетського комітету.

Через два роки перебрався до Одеси. З виготовленим там фальшивим паспортом на чуже ім'я повернувся до Києва, зустрів там Добровольчу армію Денікіна і, незважаючи на явний антисемітизм денікінського «уряду», погодився на пропозицію держконтролера Степанова вирушити до Ростова-на-Дону для допомоги денікінській дипломатичній місії, що вирушала до США.

Певний час навіть був членом Національного центру і брав участь у виданні газет «Збройних сил Півдня Росії». Помилкою єврея Гуревича були його сподівання на те, що великодержавницький шовініст Денікін дійсно припинить антисемітські погроми. Остаточно переконавшись у зворотному, Борис Абрамович емігрував до турецького Константинополя. Там він вступив спочатку до «Народного братства звільнення Росії», очолюваного князем Павлом Долгоруковим, а потім ─ до того крила Партії народної свободи, яке очолював генерал Врангель.

У травні 1921 року уманчанин емігрував до Франції. У Парижі він займався політикою і літературою. Став секретарем Ліги боротьби з антисемітизмом в Росії, недовго навіть входив до паризької ложі масонів «Астрея», а з 1924 року ─ вже до «Республікансько-демократичного об'єднання».

Наприкінці 1930-х років Борис Гуревич залишає Європу, де на той час швидко поширювались ідеї фашизму і націонал-соціалізму, і стає громадянином США. Знову багато пише, зокрема під псевдонімом Ірідіон. Активно співпрацює з низкою громадсько-політичних демократичних організацій США, викладає соціологію в університеті Сорбонни, засновує і очолює «Спілку охорони прав людини».

1957 року Борис Гуревич був висунутий на отримання Нобелівської премії миру ─ за досягнення в укріпленні миру. Гуревича «обійшов» інший претендент на звання лауреата цієї престижної премії ─ Лестер Боул Пірсон, прем’єр-міністр Канади, який прославився заслугами в урегулюванні Суецької кризи, єгипетсько-ізраїльського військового протистояння. До речі, того ж 1957 року лауреатом Нобелівської премії в галузі літератури став знаменитий Альбер Камю.

Шанований у наукових, літературних і громадсько-політичних колах, громадянин США Борис Гуревич помер у квітні 1964 року. В усіх бібліографічних довідниках Америки і Європи навпроти його імені обов'язково зазначають: «народжений в Умані…».

Loading...

Додати коментар

Логін

 

slogin.info

Реєстрація

Реєстрація Користувача
або Скасувати