Одна з перших у світі жінок-диригенток ─ родом з Уманщини

сайт міста Умань 04744.info

top panarama
A+ A A-

Одна з перших у світі жінок-диригенток ─ родом з Уманщини

  • Субота, 18 листопада 2017, 11:35

plat6 квітня 1893 року в селі Посухівка Уманського району народилася Платоніда Щуровська-Росіневич ─ одна з перших жінок у світі, які опанували професію диригента.

Платоніда була найменшою дитиною в сім’ї священика. Батьки старалися дати дівчинці найкращу освіту, тому віддали її до Києва ─ у «закритий навчальний заклад ─ школу з пансіоном під доглядом виховного персоналу». Це була Київська єпархіальна жіноча школа.

Платоніда була надзвичайно музично обдарована. Тому керівництво школи, у якій вона навчалася, запропонувало дівчині стати регентом церковного хору навчального закладу.

Коли у Платоніди з’явилася можливість отримати вищу освіту, вона вирішила стати медиком. На той час у неї вже померла мати та тяжко хворів батько. Коли дівчина несла документи на вступ до канцелярії Вищих жіночих курсів, то випадково зустріла на вулиці Олександра Кошиця ─ українського хорового диригента та композитора. Після двогодинної розмови з ним дівчина змінила свою думку і подала документи до Київської консерваторії.

Йшов 1917 рік. Тодішній уряд України ─ Директорія ініціювала закордонні гастролі українського хору під керівництвом Олександра Кошиця. Композитор попросив Платоніду Щуровську, вже випускницю консерваторії, стати хормейстером. Та погодилася. Перші виступи капели мали приголомшливий успіх.

plattПід час гастролей хору в Празі Платоніда Щуровська прийняла рішення залишилася у Чехословаччині, щоб продовжити музичне навчання. Там вона і познайомилася зі своїм майбутнім чоловіком ─ підполковником армії УНР Миколою Росіневичем.

У міжвоєнний період Платоніда Щуровська-Росіневич продовжувала керувати українськими хорами. Вона отримала визнання фахівців у Чехословаччині та Польщі.

У 1936 році Платоніда диригувала військовим оркестром в Ужгороді під час концертного виконання опери Семена Гулака-Артемовського «Запорожець за Дунаєм». Очевидці стверджують, що «спочатку оркестранти не сприймали керівництво жінки-дириґента. Однак після перших сценічних успіхів члени оркестру підходили до дириґентки з палкими словами визнання за таке вміле виконання».

З приходом гітлерівської окупаційної влади у Чехословаччину провідні діячі української громади, в тому числі й подружжя Росіневичів, потрапили під постійний нагляд гестапо. Німці не зашкодили сім’ї, але після приходу радянських військ чоловіка Платоніди арештували органи СМЕРШ. Миколу Росіневича вивезли до Києва, де невдовзі вбили у тюрмі.

Платоніда прожила 80 років. У 75 вона ще стояла за диригентським пультом. Згідно із заповітом, Платоніду Щуровську-Росіневич поховали на Українському православному кладовищі в Саут-Баунд-Бруку, що в Нью-Джерсі у США.

Loading...

Додати коментар

Логін

 

slogin.info

Реєстрація

Реєстрація Користувача
або Скасувати