сайт міста Умань 04744.info

top panarama
99999

 

ert43524dfs

qqqqqqqqq

doctor

dfafggwe

A+ A A-

Могутній велетень з Уманщини Василь Дзюба

  • Вівторок, 14 листопада 2017, 13:15

3238afНародився Василь Дзюба у 1899 році у сім’ї хлібороба. Хлопчик не відрізнявся від своїх чотирьох старших братів і сестер ні зростом, ні силою. Але все змінилось, коли Василю виповнилось 17 років.

Василько почав швидко рости ─ вже у 18 років його зріст сягав 2 метрів 31 сантиметра. Юний велетень важив 195 кілограмів.

„... Доносимо про українського велетня Василя Дзюбу. Дзюба походить із селянської родини з села Тарнави на Уманщині (нині це село Монастирищенського району). Тепер має 25 літ і є високим на 3 аршини і 4 цалі, важить 457 фунтів і має величезну силу. Від часу до часу виступає на сцені, змагаючись з різними борцями”, ─  так писала про Василя Дзюбу газета «Свобода» від 24 вересня 1926 року.

Після громадянської війни хлопця запримітив Григорій Котовський, який проїжджав через Тарнаву. Він побачив, як Василь з батьком орють поле. Велетень був запряжений у плуг. Здивований Котовський запропонував хлопцю вступити до Червоної Армії в Умань. На той час там уже діяла рада фізичної культури.

Vasil Dzuba

Так Дзюба став червоноармійцем. У вільний час велетень займався спортом. Йому виділили спеціальне продовольче забезпечення ─ на сніданок силач з’їдав тридцять яєць і буханку хліба.

Після демобілізації Дзюба служив у міліції. Одного разу у Києві він потрапив на виступ французького борця. Він із захватом спостерігав, як цирковий силач розправляється зі своїми суперниками. А коли ведучий запропонував глядачам помірятися з борцем силою, Василь одразу ж вийшов на сцену.

Хитрий француз обмазався олією, щоб руки суперника сковзали. Василь же ніколи не боровся. Але коли велетню набридло бавитися, то він обхопив француза обома руками, підняв над головою і кинув на килим. Після цього Дзюбі запропонували стати цирковим борцем.

15 років Василь їздив по різних містах України та Росії із цирковою трупою. Дзюба з легкістю ламав кінські підкови, підіймав найтяжче піаніно, заганяв рукою у дошку 15-сантиметрові гвіздки, а потім виймав їх пальцями чи зубами.

Силач лягав на поміст, на нього клали дошки, і потім по них проїжджала півторатонна вантажівка. Найефектнішим був номер, під час якого Дзюбі на груди ставили ковадло або кам’яну брилу, а двоє молотобійців били по них важкими молотами.

Але одного разу асистент схибив і з усієї сили вдарив Василя по ребрах. Після цього з цирковою кар’єрою велетню довелося покінчити. Він повернувся до рідного села, довго хворів. Потім став працювати сторожем у радгоспі.

У роки війни родині Василя Дзюби було нелегко. Силач до останнього залишався з близькими. Але до Дня Перемоги Дзюба так і не дожив. У березні 1945-го його не стало.

Родичі Василя Дзюби досі живуть у селі Тарнава. Там же стоїть будинок, збудований велетнем. Дім виглядає незвично ─ із величезними дверима, високими порогами. У кімнатах лишилися деякі меблі Василя: масивний дубовий стіл, висока й широка лава.

Цікаво, що силач носив обручку, яка звичайній людині налазила одразу на три пальці. Одяг для нього шили на замовлення, так само як і взуття.

Каракулеву шапку 64 розміру, обручку діаметром 3,5 см і палицю довжиною 115 см досі можна побачити у краєзнавчому музеї міста Монастирище. Палицю Василь Дзюба отримав у подарунок від вдячних глядачів з Умані. Вона має вигляд змії, схожої на ту, що грає роль фонтану в «Софіївці».

Довідка

Монастирищенський район утворено в 1923 році в складі Уманської округи Київської області. З цього часу село Тарнава входить до складу Монастирищенського району.

Loading...

Тимчасово на сайті 04744.info відключено можливість коментування матеріалів незареєстрованими користувачами. Для зареєстрованих користувачів така можливість продовжує функціонувати, проте додалось висвітлення додаткової інформації про користувача - його IP та імейлу. Сподіваємось, така політика сайту стосовно коментування звільнить наш ресурс від надміри чорного піару.

Логін

Реєстрація

Реєстрація Користувача
або Скасувати