сайт міста Умань 04744.info

top panarama
A+ A A-

Хасиди Умань годують?

  • П'ятниця, 29 вересня 2017, 09:00

xasМинув тиждень, після настання 5778 року з дня створення світу, згідно з єврейським календарем. Саме на Рош ха Шана, хасиди (одна з течій іудаїзму) з усього світу прагнуть прибути до містечка Умань, що на Черкащині України. Більшість хасидів вже покинули Україну і саме час підбити невеликі підсумки, - пише видання Главное.

Для початку згадаємо, що хасидизм зародився на території колись Речі Посполитої. Основоположник цієї течії європейських євреїв рабин Бешта, який в 1740 році влаштувався в містечку Меджибіж (Поділля - нині Україна). А вже один з його послідовників - рабин Нахман Цадик з Брацлава став останнім мудрецем хасидизму. Ось саме завдяки йому, точніше тому, що він в кінці життя вирішив приїхати в містечко Умань де і помер в 1810 році і там же заповів себе поховати, в Умань щорічно висаджується десант паломників в чорно-білому (традиційні кольори одягу хасидів).

Одна з принципових речей, яку проповідував Нахман Цадик - те, що смерть треба зустрічати не в горі. Він заповів всім своїм послідовникам зустрічати єврейський Новий рік - Рош Ха Шана саме на його могилі. Саме тому хасиди з усього світу прагнуть в ці вересневі дні (а дати Нового року за єврейським календарем плаваючі) потрапити в Умань.

Саме паломництво прийняло таких масштабних форм все ж в останні 26 років тому, з моменту відновлення незалежності України. На це вплинуло кілька чинників:

1) науково технічний прогрес дозволив здійснювати паломництво без праці (сів на літак і все) і це вже не так затратно як 100 років тому.

2) До розпаду Російської імперії в 1917 році більшість хасидів проживало на території нинішньої Польщі та України і все це було частиною Російської імперії, а самі євреї не мали права виїзду з районів осілості (закони Російської імперії).

3) Після захоплення влади більшовиками всякого роду релігійність і її прояви були під забороною. Так, і сама держава Ізраїль, де тепер проживає основна маса хасидів, виникла тільки в 1948 році.

Загалом, відродження Умані як місця масового паломництва правовірних євреїв хасидського напрямку почалося на початку 90-х. Правда, спершу їх приїжджало в місто не більше 200-300 сотень людей.

За пару десятиліть масового десанту хасидів в Україну їх вже навчилися зустрічати. Перевезення хасидів проводиться чартерними рейсами. Тільки аеропорт Київ (Жуляни) прийняв в цьому році 140 рейсів - а це близько 16 тисяч осіб. Для хасидів в цьому році в міжнародному аеропорту «Київ» спеціально переобладнали термінал D. Додали туалетів і місць, де можна поїсти. Основний пасажиропотік - з Ізраїлю, хоча є рейси і з хасидами з Польщі. І це тільки в одному з аеропортів. Хасиди прилітають в Україну і з Америки, Великобританії та навіть з Аргентини.

У цьому році на єврейський Новий рік прибуло близько 40 тисяч паломників - це рекордна кількість хасидів.

На думку представників міськради Умані, інфраструктура міста ледве справляється з таким напливом людей. Для міста, в якому проживає всього 85 тисяч чоловік, збільшення його жителів (нехай і на тиждень) приблизно в половину - майже катастрофа. Хасиди хоч і селяться компактно - в одному кварталі, де і стоїть синагога з могилою їх мудреця Цадика Нахмана, але навантаження йде на всю міську електромережу, водопостачання, вивіз сміття. Це ще пов'язано з релігійною особливістю приїжджих.

Справа в тому, що в дні свята їм не можна включати електроприлади і воду. Тому мінімум на 2 дні вода тече постійно з усіх кранів і світло горить цілодобово. Через це в інших районах міста меркне світло і вода з крана ледь тече. І тут саме час згадати цілком антисемітську приказку «якщо в крані немає води - її випили ж ... и».

Втім, саме цей масовий наплив хасидів до Умані дозволяє поповнити бюджет міста. Так, до бюджетів усіх рівнів від послуг наданих паломникам (одне торгове місце в єврейському кварталі коштує 2800 гривень), податки від торгових точок і готельних зборів у2016 році досягли близько 9 млн. гривень . У міську казну з цих грошей надходить близько 3,7 млн. грн. - а це близько 5% міського бюджету.

Грошей могло бути і більше, якби з хасидів брали так званий туристичний збір. Наприклад, по 10 доларів з людини - і це вже суттєвий дохід в казну міста. Може тоді й потужності енергомережі та водоканалу збільшили б.

Є ще одна стаття доходів, яка по суті вже багато років згадується як недолік: дуже багато квартир в кварталі, де традиційно селяться хасиди, викупили самі паломники. Тільки приїжджають вони в місто тільки на свята. І ніяких комунальних платежів (за опалення) - не здійснюють.

Також немає ніяких податків з тих, хто в цей період здає свої квартири хасидам. А квартири тут реально золоті - за тиждень можна заробити на півроку безбідного життя. Так трикімнатна квартира на першому поверсі на вулиці Пушкіна (центральна вулиця в єврейському кварталі) на тиждень для 10-12 осіб буде коштувати - 4000 доларів.

Розрахунки на цей тиждень йдуть в американських доларах. Шапка з хутра кролика - 20 доларів, лисяча шкурка - 30 доларів (хасиди їх розкуповують з величезним задоволенням), проста дитяча іграшка - дудка для надування мильних бульбашок - 3 долари (її краща ціна 20 гривень!).

Одним з найприбутковіших бізнесів для місцевих є робота носія. Так, донести один великий чемодан коштує 2 долари, маленький - 1 долар. Оптом може бути дешевше - але тут головне мати візок для перевезення вантажу. Ті, хто хоче працювати носієм обов'язково реєструються в поліції. Бо без спеціальної перепустки в єврейських квартал цього тижня не потрапити.

Безпеці тут приділяють максимальну увагу. Крім забезпечення громадського порядку перед правоохоронцями стоїть ще завдання протидії можливим терактам. Адже 40 тисяч євреїв в одному місці на дуже невеликій території завжди може привернути увагу світового тероризму. А в напрямку протидії терористам рівних в світі ізраїльським поліцейським немає. Тому-то і приїжджають вони в Україну на дні святкування Рош Ха Шана в Умань. У цьому році їх прибуло в Україну 15 осіб. Всі вони з підрозділу «Ясам», що спеціалізується якраз на боротьбі з тероризмом. Втім, крім цих функцій ізраїльські силовики мають ще одну дуже важливу місію - бути консультантами в спілкуванні з цілком специфічною публікою для українських колег. Їх цього року в Умані працювало 500 чоловік.

В цей період не є дивиною періодичні конфлікти всередині хасидів. Це для нас вони всі на одне обличчя, а насправді в Умань приїжджають представники дуже багатьох течій. Більшість звичайно з Ізраїлю, але всіх паломників прибуває щорічно з 50 країн світу.

Хоча, в минулому році заборона на в'їзд в Україну отримали близько 10 осіб. Причини різні: від банального хуліганства, до вживання і розповсюдження наркотиків. Є й ті, хто порушує міграційне законодавство і залишається в Умані надовше, ніж належить.

Ще до однієї з традиційних неприємностей, які звалюються на служби порятунку Умані, є постійні пожежі в ночі. Хасиди можуть залишити запалені свічки на підвіконні і піти молиться. Або смажити шашлики на мангалі прямо в квартирі чи на балконах. В цьому році в одному з пожеж врятовано 12 хасидів.

Часто розваги самих паломників заходять вкрай далеко. Так, в цьому році кинутий саморобний вибуховий пакет потрапив на дах гаража. В результаті поранення отримав підліток-ізраїльтянин.

Однак, всі ці «жахи» не стають причиною того, щоб призупинити шлях паломникам в Умань. Значить, це вигідно багатьом: представникам влади Умані, які примудряються отримувати хабарі за право торгівлі в кварталі. Місцевим жителям, які заробляють на оренді нерухомості і торгівлі.

В принципі, якщо влада буде розглядати процес приїзду хасидів не ситуативної, від року до року, а стратегічно і розробить програму - то 5% до міського бюджету цілком можуть перетворитися в усі 50%. Було б тільки бажання. Бо сама могила рабина Нахмана в Умані, як би це цинічно не звучало, "золота жила".

Loading...

Додати коментар

Логін

 

slogin.info

Реєстрація

Реєстрація Користувача
або Скасувати