сайт міста Умань 04744.info

top panarama
A+ A A-

Антисемітизм в Умані чи умисна провокація? ВІДЕОкоментар з Ізраїлю

  • Вівторок, 27 грудня 2016, 18:03

pogrom  tittleНеприємний інцидент, що стався в єврейській синагозі Умані в ніч 21 грудня 2016 року, не залишився без уваги ізраїльських політиків і ЗМІ. Роздуми ізраїльського журналіста Шимона Брімана про те, що насправді сталося і кому це вигідно, дивіться у відеосюжеті від RTVi:

 

Нагадаємо, в ніч на середу 21-го грудня в будівлі синагоги могили Рабі Нахмана відбувся акт вандалізму. Невідомі в масках вдерлись у приміщення і, викрикуючи нецензурні слова в адресу євреїв, закидали приміщення шматками свинини та залили все червоною фарбою. На відеокадрах також видно, що погромники залишили в приміщенні голову свині із вирізаною на ній свастикою.

Реакцію на цей інцидент опублікувала прес-служба посольства України в Ізраїлі:

«Посольство України виражає свої співчуття стосовно інциденту, що стався на могилі Рабі Нахмана в Умані. На даний момент правоохоронні органи займаються відповідними розслідуваннями. Українська сторона вживатиме усіх можливих заходів для покарання винних у даному інциденті», сказано у заяві.

Також у посольстві заявили, що засуджують будь-які прояви ксенофобії, антисемітизму та інших форм нетерпимості і працюють над їх повним викоріненням в українському суспільстві.

Ось, що з цього приводу думає журналіст, історик Шимон Бріман:

- Шимоне, не кожен інцидент викликає таку реакцію політиків Ізраїлю. Вже на ранок в середу, коли це сталось лідер парламентської опозиції Іцхак Герцог заявив, що він очікує від прем’єр-міністра України ясних відповідей, як влада збирається захищати єврейські святі місця і тих, хто на них молиться. Далі слідувала реакція і інших політиків.

Що, на вашу думку, стало причиною такої уваги ізраїльських політиків до цієї події?

- По-перше, будь-який акт вандалізму проти євреїв стосується держави Ізраїль, яка являється представником єврейського народу. Стосовно цього погрому також висловився і прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, який дав розпорядження знайти винних, назвав їх покидьками і ворогами української держави.

- Давайте просто нагадаємо, якщо можливо хтось не знає, що могила Рабі Нахмана – це місце паломництва в Умані. Щороку туди приїжджають близько 150 тисяч євреїв не тільки з Ізраїлю, а й з Америки, Європи, Франції. Це, мабуть, приносить якийсь прибуток українській стороні?

- Це приносить колосальний прибуток. Питання в тому, кому цей прибуток належить? Останні два дні я телефонував в Умань, питав у знаючих людей і за моїми даними, річний оборот навколо паломників складає більше 200 млн доларів. Деякі називали цифру в 300 й 400 млн доларів. Тобто, це – величезний куш.

- Такий собі ринок, на якому йде війна?

- Так, це цілий ринок, на якому вже сформовані клани, де все вже поділили. Там чітко розписано, хто заробляє на транспорті, хто на проживанні, харчуванні, охороні, будівництві об’єктів в релігійній частині Умані. Тобто, це - великий бізнес, великий ринок.

- Хто є учасником цього розподілу бізнесу? Це якісь українські компанії чи безпосередньо євреї?

- В основному це – ізраїльські хасиди та бізнесмени, які діють від їх імені. Також в останній час туди намагаються пробитись місцеві українські бізнесмени теж єврейського походження. Мені казали, що за останні півроку йде справжня міжкланова боротьба між старим ізраїльським бізнес-осередком, який займається паломництвом і так званим одеським кланом, який застосовує найрадикальніші міри, аби відхопити собі шматок ринку. І, як мені казали експерти з Умані - ті люди, які там займаються бізнесом вже багато років поспіль, цей інцидент із фарбою і головою свині у синагозі – це теж являється проявом цієї міжкланової боротьби за переділ ринку на паломниках в Умані.

- А в чому суть цієї боротьби? Якщо релігійні клани, які займаються такою важливою справою - привозять паломників у святі місця. Вони, по-вашому, опускаються до такого рівня, що приносять голову свині, яка абсолютно неприйнятна для будь-якого релігійного єврея і підкладають її в будівлю синагоги? Чого вони хочуть домогтися?

- Євгенію, якби я не був скований небезпекою судових позивів, я б розповів просто надзвичайні речі про те, що витворяють в Умані всередині цієї боротьби. Там просто вже йде боротьба на виживання – рейдерські захоплення готелю між цими кланами, були факти бійок. Цікаво те, що ці угрупування наймають цілі відряди українських хлопців, які силовим чином і здійснюють ці акти.

- Тобто, самі євреї свинячу голову не чіпають, хочете сказати?

- Думаю, що так. Умань, на превеликий жаль, перетворилась у чорну діру. І для України, і для Ізраїлю це місце для абсолютного правового беззаконня. Я відповідаю за свої слова, що єврейський квартал в Умані – це те місце, де не діють закони України, куди не заходить українська податкова, де проходять десятки мільйонів доларів без податків, чорного налу, який ніяк і ніде не фіксується. Туди приїжджають ізраїльтяни, які хочуть «відкосити» від армії, які, не даючи розлучення своїм дружинам, тікають в Умань. Умань перетворилась, як я й сказав, у чорну діру, де можна відсидітись, заховатись і все це відбувається на фоні високої духовності.

- Я знаю, що щороку туди відправляються і єврейські поліцейські. Ми чуємо оголошення прес-служби поліції і влаштовується така піар-акція, що від 15-ти до 20-ти ізраїльських поліцейських відправляється в Умань перед святом Рош-га-Шана, що відбувається зазвичай у вересні місяці. Вони теж, виходить, бояться там наводити порядок?

- Приїжджають 15-20 чоловік на 30-35 тисяч паломників. Вони лише своїм виглядом створюють хоч якусь зовнішню ілюзію правопорядку. Хасиди бачать, що є ізраїльські поліцейські, значить потрібно вести себе хоч якось тихіше. Але решта року, коли минув цей пік паломництва там немає ніякої ізраїльської поліції. Більше того, не називаючи прізвищ, мені казали люди в Умані, що цей бізнес на паломниках чудово навчився «відстьогувати» усім структурам міської влади від самого верху до низу. Усі структури безпеки податкового і міського управління – усі отримують відкати. І усі чудово живуть далі, мовчать, закривають очі на те, що наші дорогі хасиди там витворяють. А вони там займаються будівництвом без усіляких дозволів, прокладають дороги там, де хочуть, не питаючи дозволу муніципалітету.

- Тобто вони ж і ділять житло, розподіляють, хто куди йде.. Виходить, простим мешканцям Умані це нічого не приносить?

- Прості уманчани отримують якісь «краплі» за оренду квартир, але за останні роки 2/3 квартир єврейського кварталу вже викуплені в українців знову ж таки самими хасидами, точніше їх посередниками, які потім здають ці приміщення втридорога решті паломникам. Там є свій бізнес на кошерному харчуванні. Я чую купу негарних історій про автобуси із дівчатами легкої поведінки, які теж приїжджають в Умань. Я постійно чую історії про наркотики, які там вживають. До того ж для частини ізраїльтян, які приїжджають туди, це стає якоюсь формою втечі від ізраїльського закону, ізраїльської реальності. Тобто, можливість на тиждень поїхати від сім’ї, дружини, батьків, аби покурити марихуану, випити, поспівати пісень і так далі.

- Як історик скажіть, а чи не можна перенести могилу Рабі Нахмана в Ізраїль, щоб, по-перше, уникнути цієї чорної діри, про яку ви говорите, а по-друге, можливо якось навести лад, адже в Ізраїлі, напевно, таке не відбувалося б?

- Я хочу подивитись на ту людину, яка прийде в Умань і відніме джерело прибутку в мільйони доларів у місцевих бригад, які там вже все чудово ділять багато років поспіль. Що стосується духовного спектру, то, кажуть, є останнє побажання Рабі Нахмана, щоб його тіло було поховане саме на цьому кладовищі, тому що там лежать жертви уманської різанини.

- А політики ізраїльські, виходить, не знають всього того, що ви тут розповідаєте і вони поспішили із заявами, що тут мова йде про антисемітизм, про прояви ксенофобії і т. д.?

- Більше того, вчора і сьогодні, місцеві українські націоналісти, свободівці та інші організації, які самі були в шоці від цього інциденту самі ж і шукають тих, хто це зробив, тому що вони самі розуміють, що тепер до них привернена увага усіх спецслужб поліції, СБУ і уся світова преса від FoxNews до найкрупніших ЗМІ Ізраїлю пишуть про цей «погром». Хоча насправді, на мій погляд, там навіть і не пахне справжнім антисемітизмом. Я вже й не кажу про такі нюанси, як те, що ця могила і синагога охороняється приватною охороною. Де була охорона? Є кадри відео, де видно, як за півхвилини до приходу оцих хуліганів охоронці тихо покидають свій пост. І виникає питання: чи не сплановано це все?

- Дочекаємося розслідування, принаймні про це повідомила і пообіцяла українська влада.

 

Loading...

Додати коментар

Логін

 

slogin.info

Реєстрація

Реєстрація Користувача
або Скасувати