сайт міста Умань 04744.info

top panarama
A+ A A-

В Умані перетинаються два міжнародні автошляхи М05 та М12. - Цікаві факти Умані

  • П'ятниця, 26 грудня 2014, 20:27

umanУманський парк Софіївка входить до семи чудес України. Територія “Софіївки” займає 22-у частину міста. У 1941 році на території Софіївки біля Китайської альтанки був влаштований цвинтар для загиблих воїнів вермахту.

 

 

Точна дата заснування міста невідома. За кількістю населення — друге місто в області та 48-е в Україні. Офіційна кількість населення Умані зменшується з 1991 року.

 

До Великої Вітчизняної війни впродовж декількох десятиліть половина населення міста були євреї. Тоді існувало 3 синагоги, 13 єврейських молитовних будинків та 4 приватних єврейських училища.

 

Умань — місто обласного підпорядкування. Назва пішла від ім’я Маня – купці пропонували заїхати “до Мані” (пообідати у Мані).

 

Умань має 9 міст-побратимів з різних країн світу. Найменше з них польське місто Курник з населенням 7 тис., а найбільше – румунське Ботошані з населенням 120 тисяч осіб.

 

Під час святкування єврейського нового року кількість паломників-хасидів щороку збільшується. Щорічний приїзд хасидів ускладнює пересування мешканців міста без прописки по вул. Пушкіна та прилеглих територій. 2012-й був перший без приросту паломників через проблеми з авіаквитками.

 

Майже вся центральна частина міста перерита вздовж і впоперек катакомбами. Точні місця і карти більшості підземних ходів невідомі, хоча за словами істориків карта підземних ходів існувала в Уманському та Московському краєзнавчих музеях. Час від часу провалюються під землю різні об’єкти — так дають про себе знати вікові «гонтівські» ходи (катакомби).

 

Восени 2012 року вийшла перша книга про історію вулиць Умані, а згодом, весною 2013, – друга. Загальна довжина вулиць міста складає 178 км. Дев’ять з них протяжністю більше 2 км! Асфальтованих – 78, 5 км. В місті три з половиною сотні вулиць, в тому числі чотири площі. Початок вулиці Садова колись називалася Поліцейська та Пугачова.

 

По місту налічується близько 40-а пам’ятників, меморіалів та інших пам’ятних знаків.

 

Завдяки великій кількості навчальних закладів ІІ — ІV рівнів акредитації, майже 15% населення — студенти. Уманський національний університет садівництва був перенесений з Одеси в 1859 році, тоді називався Головним училищем садівництва. Головний корпус педуніверситету раніше займала міська управа. У 2012 році ця будівля відсвяткувала своє 100-річчя та її перефарбовано в жовтий колір, що за даними істориків був перший.

 

Серед 13 шкіл міста — ЗОШ № 13 відсутня — за № 12 йде № 14. ЗОШ №6 – найстаріша школа міста. В школі-колегіумі (колишня школа №7) в колоні при вході закладено листа потомкам піонерів.

 

В місті функціонує 21 дошкільний навчальний заклад.

 

В Умані, станом на 1 вересня 2010 року, зареєстровано 208 багатодітних родини, у яких виховується 706 дітей до 18-ти років.

 

Станом на 1 січня 2011 року працездатне населення міста становить 56 тис. осіб (працює більше 27 тис.) та 24 тис. пенсіонерів.

 

Станом на 1 січня 2011 року в місті проживає 790 постраждалих від наслідків ЧАЕС.

 

Колишній військовий аеродром планується переобладнати для перевезення пасажирів та вантажів, на це виділено близько 25 млн. доларів. В квітні 2013 тут проводились навчання “Чумацький шлях”.

 

В місті працює 21 промислове підприємство, близько 450 малих підприємств та кооперативів, більше 370 торгових закладів громадського вжитку різних форм власності. Завод “Мегомметр” основну свою продукцію експортує до Росії.

 

До 26 жовтня 2013 року на протязі більше 40 років в місті вода подавалася по графіку: 3 години вранці та 3 — ввечері. Більшість її поступає з р. Рось завдяки штучному водогону. Тариф за 1 кубічний метр води є одним з найвищих в Україні.

 

 

Найбільший став в місті (Осташівський) займає площу 58 га з максимальною глибиною до 3,5 м. На Осташівському ставку з 1788 року існувало 4 млини, хоча площа ставу до початку ХХ ст. була вдвічі меншою. Мости по обидві сторони Осташівського ставу збудовані в 1954-1955 роках.

 

В Умані налічується 15 дачних кооперативів.

 

Кожний п`ятий квадратний метр житла в області будується в Умані.

 

В першій половині ХХ століття в місті починав працювати трамвай. Депо знаходилось на території колишнього “оптико-механічного заводу”, де до недавнього часу існував Трамвайний провулок.

 

В межах міста функціонує єдина в області жіноча виправна колонія — УВК-129.

 

В Умані перетинаються два міжнародні автошляхи М05 та М12.

 

В місті тільки один підземний перехід по вул. Ленінградське шосе, в планах – будівництво ще 2-х: біля Колгоспного ринку та на Комсомольскій площі.

 

17 перехресть міста регулюються світлофорами, останній встановлено на перехресті вулиць Шнвченка-Садова.

 

Залізнична станція Умані є кінцевою (тупиковою). Перші лінії поєднували Умань з Києвом та Одесою у 1890 році.

 

Маршрутні таксі по місту ходять по 20-ти маршрутах.

 

За деякими даними дощові хмари часто обминають місто через велику кількість гранітних залишків та “авіаційного коридору”, що проходить саме над Уманню з моменту розформування льотної частини.

 

Теперішній міський голова Бодров Ю.І. займає посаду вже 21 рік!

 

Теперішня Родниківка вважається спальним районом Умані: декілька її вулиць переходять у вулиці Умані без видимих меж. До 1946 року носила назву Війтівка…

 

Джерело – Медіа Умані

Loading...

Додати коментар

Логін

 

slogin.info

Реєстрація

Реєстрація Користувача
або Скасувати