сайт міста Умань 04744.info

top panarama
A+ A A-

До побудови загадкових уманських катакомб доклало руку й и єврейське населення міста?

  • Четвер, 07 листопада 2013, 14:41

katakombyВся безладна забудова єврейських поселень в Умані містилася на нижній терасі плато, яке круто обривалося до річки Уманки. Цей квартал так і називався - Нижній єврейський або Раківка (зараз вул. Шолом Алейхема).

Єврейське населення «Раківки» займалося різними ремеслами: обробкою дерева, металу, шкіри, виготовленням взуття і одягу. Активно включилися євреї і в комерційну діяльність міста, пов'язану з ярмарками. Єврейський квартал відрізнявся великою кількістю маленьких майстерень і крамниць. Інтенсивність заселення змушувала вишуковувати додаткові можливості для розміщення допоміжних приміщень. Так почалося використання підземного простору, яке поступово охопило значну територію плато, що підноситься над заплавою річки Уманки.

Активне використання підземного простору було обумовлено необхідністю ефективного господарювання на невеликих ділянках землі. Досліджуючи підземні споруди в 60-ті роки XX століття, представники міської влади виявили їх у районі площі ім. Леніна, на вулицях Радянській, Східної, Рафаїла Чорного та Жовтневої. Стіни і склепіння галерей споруджувалися з цегли, їхня висота досягала трьох метрів. Закінчувалися підземні галереї великими приміщеннями, що нагадують своїм плануванням заїжджий двір.

Заїзди (заїжджі двори) були характерним елементом забудови містечка. Тут розміщувалися готель, лавка, корчма, житло, укриття для екіпажів. В Умані вціліла невелика кількість споруд цього типу. Це колишні єврейські заїзди, що належать сім'ям Самсонович (вул. Коломенська, 5) та Галкіним (пер. Пугачова). Планувальна структура заїздів вирішувалася різноманітно. У заїзді, збереженому по провулку Пугачова, приміщення для коней та екіпажів розміщувалися у дворовій частині споруди. Для заїзду, що знаходився на вул. Коломенської, 5 характерна симетрична структура планування: всю середню частину довгої споруди займав проїзд для екіпажів (звідси приїжджі потрапляли у відведені для них кімнати).

Інший єврейський квартал Умані виріс навколо центру міста, між вулицями Урицького і Леніна. Тут знаходилася Торгова вулиця, де проживало виключно єврейське населення Умані. За свідченнями очевидців, в єврейському кварталі знаходилися: тринадцять магазинчиків з різними товарами, три корчми, два м'ясних магазини, скотобійня, три взуттєві та швейні майстерні. Щочетверга від будинку до будинку їздила підвода, збирали дрова для бідних, а в суботу кожній бідній родині приносили продукти: м'ясо, білий хліб; що їв в суботу багатий єврей, то їв і бідний.

Уривки з книги «Стара Умань». Автор - Шломо Шварцман

Loading...

Додати коментар

Коментарі  

 
#1 Mineralka 09.11.2013, 07:47
Цитата:
Щочетверга від будинку до будинку їздила підвода, збирали дрова для бідних, а в суботу кожній бідній родині приносили продукти: м'ясо, білий хліб; що їв в суботу багатий єврей, то їв і бідний.
Хоть і євреї але один одному допомогали )) Українці на таке не були готові ))) все собі ))) моя хата з краю ) така тенденція і до нашого часу дойшла ) :o
Цитата
 

Логін

 

slogin.info

Реєстрація

Реєстрація Користувача
або Скасувати