сайт міста Умань 04744.info

top panarama
A+ A A-

Сімейне життя євреїв Умані: якою повинна бути ідеальна дружина

  • Субота, 29 червня 2019, 08:02

9 213Сімейне життя євреїв міста Умань визначалося законами Тори та звичаями. Обов'язковою для євреїв була релігійна заповідь: «Плодіться і розмножуйтеся». Мудреці казали: «Холостий чоловік живе без радості, без благословення і без щастя».

Особливості стосунків у сім’ях уманських євреїв у давнину вивчав етнограф та історик з Умані Шломо Шварцман. У своїй книзі «Легенди старої синагоги» він зазначає, що у ті часи до вибору дружини євреї підходили з обережністю. Тодішні мудреці говорили:

«Поспішай в купівлі землі, але зволікай у виборі дружини, тому що добра дружина ― дорогоцінний дар, який випадає на частку богобоязливого; лиха жінка ― проказа для чоловіка. Красива дружина ― щастя для чоловіка, дні його життя подвоюються».

І ще говорили мудреці: «Ось троє, яким життя не в життя: той, що очікує свого прожитку від інших; той, що одержимий тілесними недугами і той, що знаходиться під керуванням своєї дружини».

15 135

Ранні шлюби в єврейській спільноті в ті часи були частим явищем, а випадки розлучення були рідкістю. Уманські євреї ставилися з великою любов'ю і повагою до своїх подруг, оберігаючи їх від стороннього ока, поводилися з ними м'яко і змушували своїх жінок трудитися тільки перед урочистими подіями.

У звичайний же час в забезпечених родинах на єврейку покладалася головним чином турбота про дітей. Безпліддя було найбільшим нещастям, а народження сина ― найбільшим щастям. Сімейне життя євреїв вирізнялося чистотою і міцністю. Поширення чуток, що порочать честь жінки, суворо каралося. Випадків зради не було взагалі.

Уманські євреї вирізнялися розсудливістю, ощадливістю, міцністю сімейних зв'язків і традиційною турботою про дітей. Саме тому смертність у дитячому віці була у них значно нижче, ніж у навколишнього населення. Єврейські родини були багатодітними.

9 213

Надзвичайною популярністю серед єврейських жінок Умані користувалася невелика книжечка Іцхака бен Ельякіма, яка називалася «Добре серце». Вона містила, крім іншого, десять заповідей хорошої єврейської дружини:

1. Будь обережна, коли твій чоловік сердиться. У цей момент не будь ні веселою, ні сварливою - посміхайся і говори тихо.

2. Не примушуй чоловіка чекати їжу. Голод  батько гніву.

3. Не буди його, коли він спить.

4. Будь обережна з його грошима. Не приховуй від нього свої грошові справи.

5. Оберігай його секрети. Якщо він вихваляється, тримай і це в таємниці.

6. Не схвалюй його ворогів і не ненавидь його друзів.

7. Не заперечуй йому і не стверджуй, що твоя порада краща, ніж його.

8. Не чекай від нього неможливого.

9. Якщо ти будеш уважна до його прохань, він стане твоїм рабом.

10. Не говори нічого такого, що зачіпало б його. Якщо ти будеш поводитися з ним, як з царем, він буде ставитися до тебе, як до цариці.

Loading...

Додати коментар

Логін

 

slogin.info

Реєстрація

Реєстрація Користувача
або Скасувати