сайт міста Умань 04744.info

top panarama
A+ A A-

Єврейське життя в Умані. Частина 1

  • П'ятниця, 18 січня 2013, 00:00

Єврейське життя в УманіСвітлій пам'яті моєї мами присвячую.

 

Умань належить до найдавніших міст Східної Європи. Назва Умані у відомих нам писемних джерелах зустрічається лише в 1616 році, а про річку Уманка (Ума - в літописі), котра дала назву Умані, вперше згадується в історичній хроніці за 1497 рік. І перебування євреїв на цій території нараховує також не одне сторіччя. Свідчать про це не тільки згадки в документах тієї епохи, але й значна кількість пам'ятників матеріальної культури, що дійшли до нас. Серед них синагоги, школи, інші громадські будівлі ХVІІІ-ХІХ століть, єврейські кладовища та окремі поховання (найраніші з виявлених відносяться до ХVІІ століття). До цього переліку також належать десятки книг, рукописів, предметів культу, синагогального срібла і т.д.

 

Історія уманських євреїв починається з початку ХVІІ сторіччя, тобто з часів заснування міста. Але і до цього, ще раніше, євреї - купці приїжджали торгувати на Уманщину. Євреї-одинаки приїжджали в Україну працювати - лікарями, аптекарями, майстрами різних ремесел. Деякі з них приживалися на цій території та лишалися назавжди.

Виникнення Умані пов'язано з діяльністю відомого польського магната, старости Брацлавського, Вінницького і Звенигородського Валенти-Олександра Калиновського, який при заступництві короля Сигізмунда ІІІ Ваза в 1609 році заснував і зміцнив свої володіння на землях Уманщини. Містечко розташувалося на високому і вузькому пагорбі, оточеному ріками Уманка і Кам'янка (в ті часи при виборі території для поселень в першу чергу враховувалися вимоги оборони). Нижче садиби керуючого власник селища, котрий бажав перетворити його на центр ремесел і торгівлі, дозволив селитися євреям.

Єврейське життя в Умані

Картина "Уманська фортеця". Художник І.Г.Мюнц

Компактне єврейське поселення стародавньої Умані розташовувалося в районі, який зараз займає завод «Мегомметр», а також навколо нинішнього Колгоспного ринку. Відповідно до принципів європейського містобудування та, зокрема, з урахуванням високої вартості сусідніх з торговими вулицями та майданами ділянок, євреї розміщували свої будинки вузькою стороною до вулиці; тут знаходилися приміщення для торгівлі, майстерні, а житлові кімнати поступово прибудовувалися до них і ніби ''витягували'' будівлю далеко вглиб кварталу.

У ті часи євреї в Умані складали окрему громаду і мали свої молитовні будинки і синагоги. До речі, синагога - слово грецьке, на івриті вона називається бейт-Кнесет, що означає «будинок зборів». Громада утримувала школи для дітей незаможних громадян, мікви (басейни для ритуального обмивання), благодійні їдальні для бідних, забезпечувала кошерний забій худоби та птиці, надавала своїм членам судові, соціальні, фінансові та ритуальні послуги.

Як і скрізь у країнах діаспори (районах проживання євреїв, крім Ізраїлю), євреї Умані селилися переважно компактними масами та ізольовано від корінного населення, що було причиною виникнення гетто. Мова йде про гетто, як район поселення - окремі вулиці, цілий квартал, в якому євреї жили відокремлено від іншого міського населення.

У 1726 році Уманщина переходить у володіння магната Франциска-Салезія Потоцького. Щоб залучити сюди більше людей, а також зацікавити місцевих та іноземних купців завозити в Умань свої товари, Потоцький надавав їм на певний час різні пільги та привілеї.

В Умані були організовані ярмарки та вільна торгівля.

З 1760 року в Умані було введено магдебурзьке право. Це право надавало привілеї та самоврядування купцям і міським ремісникам.

Так євреї жили аж до середини ХVІIІ століття, коли в результаті військових дій між поляками і повсталими козаками єврейська громада Умані припинила своє існування. Відроджується вона в кінці століття, коли в містечку пожвавлюється торгівля і кустарні промисли.

Саме з цим фактом пов'язано заповіт засновника брацлавської гілки хасидизму рабі Нахмана поховати його в Умані.

 

Уривок з книги «Єврейське життя в Умані», автор Шломо Шварцман.

Частина перша, продовження чекайте наступної п’ятниці…

Loading...

Додати коментар

Логін

 

slogin.info

Реєстрація

Реєстрація Користувача
або Скасувати