сайт міста Умань 04744.info

top panarama
A+ A A-

Звідки родом Гонта?

  • Середа, 23 липня 2014, 13:20

unnamedВ історичній літературі на цю тему конкретних визначень немає. Часто батьківщину Івана Гонти пов’язують з Розсішками, де жив останні свої роки Гонта, але це не так. 

Метричні книги с.Розсішки збереглися в архіві з 1782р., про родину Гонт ніяких записів немає. Інша справа село Шукайвода і деякі міркування з цього приводу уже можуть бути опрелюднені. В першій половині 19ст. на Христинівщині, в декількох селах були організовані військові поселення, а перед цим картографи склали докладну карту місцевості. Ця карта нам цікава тим, що на ню занесені ті народні назви в краї, які вже забулися, але вони проливають світло на невідомі сторінки нашої історії. На фрагменті карти, що представлена, біля межі земель сіл Шукайвода і Христинівка, ми бачимо назву «Лесь Гонтовь» і тут  же недалеко позначена ще одна історична назва «Гора Кремінцовска». Назва українською «Кремінне поле» збереглася в народі, але у топографа важливішою є висота (гора).

gonta

Для Шукайводи це вже третя назва пов’язана з родиною Гонт, на яку раніше не звертали уваги історики. Перша – це спогади шукайвідського селянина 19ст. про гайдамаччину: «…гайдамаки йшли з Верхнячки, а поляки йшли з Івангорода на підмогу Умані. Під Шукайводою вони зустрілися, відбулася битва в якій гайдамаки разом з шукайвідськими селянами по «Гонтівому яру» погнали поляків аж до Сичівки»; друга – в Метричній книзі Шукайводи (це найдавніша книга для Шукайводи) за 1803р. запис, про проживання тут Самійла Гонти з сім’єю і ось ще одна назва «Гонтів ліс». Якщо припустити, що ліс назвали із-за використання для гонту (покриття на дах), то назва була б з малої літери.

У Гонти родичі проживали ще і в Притиці під прізвищем Гонтаруки, така обставина додатково окреслює територію перебування родини Гонт, вона компактна – навколо Шукайводи. Тепер про «Гонтів ліс», цей ліс (а за картою він велеченький) не міг належати бідному селянинові і історичні джерела стверджують, що Іван Гонта належав до заможного козацтва ще до того, як отримав від Потоцького Розсішки і частину Орадівки в посесорське володіння.

З цих фактів цілком очевидно, що Гонти мали власність в Шукайводі, причому давно, якщо через 70 років після страти Івана Гонти цю власність по-старому називали іменем Гонт, до якої здавна привикли,  хоч їх тут уже не було. З Шукайводи родичі Івана Гонти перебралися в село Христинівку, в 1820-х роках в цьому селі проживало декілька родин Гонт (Григорій, Михайло, Іван і Захар), після відміни кріпаччини Гонти починають покидати Христинівщину, частина перебралася в с. Войтівку Уманського р-ну та інші місця.

Іван Гонта – найбільш яскрава особистість в нашому краї за всі роки його заселення, він в собі поєднував все краще, що в менш виражених чеснотах давала наша земля іншим відомим землякам. Не тільки розум, мужність і патріотизм, а й манери, статура та риси обличчя були показово досконалими у Гонти.

gonta 2

Центральна площа міста Христинівки позбулася пам’ятника Леніну, починає розгортатися суперечка: «А кого ж на його місце поставити?». На мою думку, крапку в цій дискусії ще 176 років тому поставив   Т. Г. Шевченко, написавши поему «Гайдамаки». Великий Кобзар всьому світу показав, хто такий Гонта для України. Той дядько, що тепер стоїть на в’їзді до міста Христинівки – це тільки, нажаль, невдала репетиція з увіковічення пам’яті про Гонту (це і для Умані може бути повчальним). Мабуть велична історична постать з першого разу не кожному скульптору вдається, хоч землякам цього дуже хотілося. Пожиттєве зображення Гонти збереглося, ось копія його з енциклопедії. То що ж виходить: всі знають яким був Іван Гонта, а земляки ні, коли називають того дядька Гонтою? На мою думку теперішній пам’ятник Гонті варто перейменувати на пам’ятник гайдамакам і на кам’яній дошці замість назви  викарбувати слова Т. Г. Шевченка до поеми «Гайдамаки»:

Сини мої, гайдамаки!

Світ широкий, воля, -

Ідіть, сини, погуляйте,

Пошукайте долі.

Замість булави приробити списа, доречі сотник, а також полковник мали тільки пірнач, а не булаву, тому вона там і так нідочого.

Пам’ятник Гонті в центрі міста повинен бути з кованої бронзи, яким був Леніну, а не з бронзованого гіпсу, він буде коштувати близько 350 тис. грн. Де взяти кошти? Якщо мету поставити і почати процес, то шпаринка через яку надходитимуть кошти знайдеться для такого видатної постаті родом з Христинівщини.

Леонід Дяченко

Loading...

Додати коментар

Логін

 

slogin.info

Реєстрація

Реєстрація Користувача
або Скасувати