сайт міста Умань 04744.info

top panarama
A+ A A-

Ілля Варламов: Як хасиди Новий рік святкували

varlamovДнями хасиди-паломники, які зїхались в українське містечко Умань, почали святкувати іудейський Новий рік - Рош ха-Шана (він же Рош га-Шана або Рош а-Шана), пише Ілля Варламов.

Щороку сюди приїжджають 25-30 тисяч віруючих, і навіть складна ситуація на Україні їх не злякала. Найбільше прочан, як правило, із США, Ізраїлю та Франції. Цього разу через наплив хасидів зі всього світу в місті навіть стали приймати долари замість гривень.

Свято Рош ха-Шана, який в іудеїв вважається початком нового року, зазвичай припадає на період з середини вересня по початок жовтня. З нього починається місяць тишрей, у перший день якого (і на шостий день роботи старозавітного бога) були створені Адам і Єва.

Хоча цього разу Рош ха-Шана припав на 14 і 15 вересня, святкування нового іудейського +5776 року в Умані почалося ще ввечері 13 вересня, оскільки в іудейському календарі наступний день починається з заходу сонця в попередній. Місяць тишрей взагалі багатий на свята, а на 10-й його день доводиться найважливіший для іудеїв - Йом-Кіпур. Вважається, що протягом цих 10 днів бог судить весь світ і вирішує, хто повинен жити, а хто - померти. У ці Дні трепету іудеї повинні покаятися в гріхах, скоєних за минулий рік.

Саме свято Рош ха-Шана - не стільки торжество, скільки довгий релігійний обряд, який будується за певною схемою. Він триває два дні, які носять назву «йом-ха-аріхта» - «один довгий день». Як це прийнято у іудеїв, в ці дні не можна працювати, тільки готувати їжу.

01. З ранку хасидів можна зустріти на ринках Умані.

01

02. Взагалі, дуже кумедно, як в українську провінцію приїжджають десятки тисяч людей з усього світу, і як місцеве населення з ними уживається. Наприклад, бабусі-торговки на ринках навіть знають деякі фрази англійською і смішно торгуються з хитрими хасидами.

02

03. У ходу гривні або долари!

03

04. Умань прекрасна.

04

05. Бачите ці багатоповерхівки? Це той самий квартал, де знаходиться могила Нахмана.

05

Для тих, хто пропустив перший пост, нагадаю. В Умань щороку приїжджають десятки тисяч хасидів з усього світу, щоб відсвяткувати іудейський Новий рік Рош-га-Шана. Тут, на єврейському кладовищі, похований засновник брацлавського (бресловского) хасидизму Раббі Нахман. Могила цадика - одна з найбільш шанованих святинь хасидів, місце щорічних масових паломництв.

06. Квартал оточений українською міліцією, і крім паломників і преси нікого не пускають. На вулицях зовсім інше життя: всі вивіски на івриті, грає своя музика, натовпи людей. Якби не радянські панельні будинки, подумав би, що я в Ізраїлі.

06

07. З ранку люди закуповують продукти

07

08. Місцеве кафе

08

09. Старбакс) Зверніть увагу на логотип. До речі, кава, чай і навіть печиво роздають безкоштовно!

09

10. У Рош ха-Шана іудеї повинні якомога більше часу приділяти молитві.

10

11. За допомогою ремінців, обмотаних навколо руки, іудеї тримають тфілін - коробочки з уривками з Тори. Одна з них закріплена на лобі, інша - на лівому біцепсі. Як тфілін, так і ремінці зроблені зі шкіри кошерних тварин.

11

12.

12

13.

13

14.

14

15.

15

16.

16

17.

17

18. Народу дуже багато.

18

19.

19

20.

20

21.

21

22.

22

23.

23

24. Молитви читаються протягом усього свята. Іудеї сподіваються, що бог, зайнятий судом, їх почує і прийме вірне рішення.

24

25.

25

26. Молитва. Жінки сидять вдома і можуть спостерігати за подіями тільки з вікон.

26

27.

27

28. Кумедна сценка. Зліва мужик, що пускає бульбашки - власник цього прилавка. Він найняв 9-річного єврейського хлопчика (в центрі кадру) собі в помічники! Той приймає гроші, торгується віддає товар. Хлопчик дуже спритно звертається з доларами, швидко всім дає здачу і стежить за порядком. Мужик пускає бульбашки і дуже задоволений своїм маленьким партнером!

28

29.

29

30. Місцеві жителі придумали 1001 способ зрубити бабла з хасидів. Особливим успіхом користуються різні атракціони, на зразок велосипеда із зворотним кермом або турніка, на якому треба провисіти 90 секунд. Платиш 5 доларів за спробу, якщо провисів - забираєш 50. Ще ніхто не зміг впоратись.

30

31. Всі прилавки закриті металевими сітками. Раніше сітки були звичайні, але їх різали.

31

32. Закривають від дітей, які крадуть все, що погано лежить.

32

33. Всі ціни в доларах. Особливою популярністю користується іграшкова зброя.

33

34.

34

35. Танці!

35

36.

36

37.

37

38. Кумедно, місцеві жителі торік поставили хрест на озері, де традиційно збиралися хасиди. Тепер хрест охороняє міліція, щоб хасиди його не знесли.

38

39. Обмивання. У перший день свята після денної молитви іудеї здійснюють обряд Ташла, «скидаючи гріхи» в річку, струмок або іншу водойму. При цьому в ній повинна водитися риба.

39

40. Синагога перед вечірньою молитвою.

40

41. Перед початком свята (а саме за 18 хвилин до заходу сонця) прийнято запалювати свічки. Коли свято вже настає, заново вогонь розпалювати вже не можна: наприклад, не можна використовувати сірники, запальнички, кресало і т.д., але можна від вже палаючих свічок підпалити щось ще.

42

42. До речі, під час свята не можна робити ніяку роботу і навіть курити. Курцям роздають насіння (їх гризти можна). Ці іудеї теж прикурюють «святковим» способом.

43

43. Ближче до вечора хасиди переодяглися в білий одяг. Одна з відмінних рис хасидського наряду - штраймл, хутряна шапка (зазвичай лисяча), що надівається в суботу і свята.

44

44. На могилі цадика Нахмана, як звичайно, не проштовхнутися. Кажуть, у багатих хасидів є можливість купити місце в синагозі і молитися без тисняви.

45

45. Потрапити до могили практично неможливо. Головне - написати записку з проханням до раббі Нахмана. Записки складаються в спеціальні ящики. Можна передавати записки від друзів і родичів.

46

46. До могили раббі Нахмана їдуть хасиди з усього світу, щоб побажати одному: «Шана това уматука». Що в перекладі означає «Хорошого і солодкого Нового року!».

47

47.

48

48.

49

49. З Новим роком!

50

Loading...

Додати коментар

Логін

 

slogin.info

Реєстрація

Реєстрація Користувача
або Скасувати