сайт міста Умань 04744.info

top panarama
A+ A A-

Ігор Роголь: Роздуми про «Софіївку»

  • Автор 
  • П'ятниця, 17 липня 2015, 11:22

rogolВ Умані я живу з 1980 року. У 1998 році став займатися бізнесом і в 1991 році вперше познайомився з керівництвом цього парку, коли моєму підприємству, котре зводилось на ноги, було запропоновано виконати в стислі терміни роботи з поточного ремонту двох головних павільйонів парку.

З тих пір спливло багато води, адже 24 роки - чималий термін. Багато різних робіт було виконано в цьому всесвітньо відомому парку, чимала частина яких здійснювалася і моїм підприємством. Бачив я, яким був парк, його інфраструктура і колектив працівників до нашого знайомства. Добре знаю і бачу - якими вони стали за ці роки, тому, що є з чим порівнювати. Знаю так само чимало про те, як державою здійснювалося і здійснюється фінансування потреб дендропарку, що є однією з перлин світового паркового мистецтва і одночасно підрозділом національної академії наук України. Знайомий також з тим, які ресурси виділялися і виділяються парку, якому виповнюється 219 років, для підтримання його в належному вигляді. Є можливість порівняти це з підходами інших держав, таких як Китай. Польща. Франція, Англія. Ізраїль до свого національного надбання. Сумно порівнювати ці підходи, оскільки вони просто незрівнянні. Сьогодні площа «Софіївки» становить близько 180 га, при цьому, сумарна кількість працівників, які доглядають за парком, близько 50-ти чоловік. Для порівняння - відомі Бахайські сади, площею 25 га обслуговує близько 100 осіб. Простий арифметичний розрахунок показує, що в обслуговуванні одного гектара «Софіївки» бере участь 0,3 людини, а в обслуговуванні Бахайських садів - 4 людини. Співвідношення в 13 разів явно не нашу користь. Для підтримки в належному вигляді Пекінського національного парку, уряд Китаю виділяє взагалі в десятки разів більше коштів, ніж уряд України.

Саме такий стан справ у цій сфері, а також почуття відповідальності за доручену справу та хазяйський підхід підвели керівника парку - Косенко І. С. до думки про те. що довірена йому державою установа зможе реально вижити тільки в одному випадку, якщо самостійно буде заробляти кошти, яких бракує. Для цих цілей їм була вдосконалена стара і створена нова інфраструктура, завданням якої було і є забезпечувати потреби «Софіївки» в відсутніх засобах. Звідки беруться ці кошти: від продажу квитків на вхід в парк, від послуг екскурсоводів, катання на конях, катамаранах, човнах, продажу саджанців різних зелених насаджень, від готельних послуг, в яких поселяються туристи, від оренди місць під торгівлю сувенірами і для надання дрібних послуг відвідувачам парку, таких як фотографування, плата за стоянку машин, що привозять туристів, музичні та інші розваги.

Треба хоча б трохи розбиратися в економіці, щоб уявляти які витрати несуть будь-які підприємства чи організації для здійснення своєї статутної діяльності. Тільки перерахування і аналіз статей цих витрат займе чимало часу. Заробітна плата працівників різних підрозділів, служб і відділів, податки та обов'язкові платежі, витрати на електроенергію, опалення, зв'язок, інтернет, водопостачання, каналізацію, канцелярські товари, програмне забезпечення, відрядження, будівельні матеріали та комплектуючі вироби для ремонтів будівель і споруд, пальне, мастильні матеріали для парку машин і механізмів, охорона, ремонт машин і механізмів, посівні матеріали, нормативна література, періодика - ці та ряд багатьох інших витрат дендропарк сьогодні оплачує із зароблених колективом коштів. У масштабах Умані, дендропарк «Софіївка» є великим підприємством у якого, як і у всіх інших суб'єктів господарської діяльності є маса господарських, організаційних, технічних та інших проблем.

Саме тому, коли мені довелося ознайомитися в пресі і в інтернеті з деякими публікаціями сумнівного змісту анонімних авторів, а якщо бути точніше - конкретної спрямованості, і з деякими матеріалами з популістським ухилом під авторством депутата Верховної Ради України А. Яценко, я зайвий раз переконався - як непросто керівництву парку працювати в цих умовах.

У країні з тотальною корупцією, де протягом 24 років нескінченно змінюється законодавча і нормативна база, в країні, де рівень культури і світогляду значної частини населення залишається на рівні не набагато вище плінтуса, в країні, де замість виправлення своїх недоробок, недоліків і прорахунків найчастіше займаються пошуком винних і, як правило, звинувачують у всьому поганому кого завгодно, крім себе, - в цій країні поява будь-якої «смаженої» інформації сприймається часто «на ура».

Ну а як інакше, якщо не популістською, можна сприймати інформацію про те, що жителям Умані треба дозволити безкоштовно відвідувати дендропарк. Тоді, за цією логікою треба було б дозволити їм безкоштовно їздити в уманських автобусах, брати в уманських магазинах безкоштовно хліб, що випікається на уманському хлібокомбінаті, безкоштовно отримувати послуги, що надаються уманськими підприємствами ... Вони ж теж в Умані знаходяться. Якщо розвивати цю думку, то в Києві, його жителям треба б дозволити безкоштовно відвідувати футбольні матчі на міських стадіонах, безкоштовно їздити в метро і так далі. Зате як. після таких нововведень може сподобатися депутат своїм виборцям! Так і на наступний термін зможуть вибрати - адже правда?

Є ще в мене підозра, не позбавлена підстав. Деякі, з тих, що пишуть, бачать себе або своїх ставлеників у кріслі керівника «Софіївки». За їх міркувань - там «бабки» мішками заробляють, тільки встигай зав'язувати. Хлоп'ята - заспокойтеся. Ви, якби розуміли предмет, навряд чи так би думали. Там треба орати, багато знати, розбиратися в специфіці заповідників, в науці, в бізнесі і так далі. Чи не ганьбіть, не заважайте працювати тим людям, які це люблять і вміють, і які станом і видом сучасної «Софіївки» багаторазово довели це.

Мені довелося не раз бути присутнім на нарадах, які проводяться керівництвом зі своїми працівниками відразу після масових відвідувань дендропарку у вихідні дні. Сміття, витоптані фрагменти газонів, поламані чагарники і квіти, порожні пляшки у водоймах ... м'яко кажучи - неприємне видовище після таких днів, у працівників нерідко руки опускаються. «Наша робота все відновлювати, очищати, наводити порядок і за можливістю виховувати відвідувачів», говорить завжди в таких випадках директор парку, хоча я знаю як йому самому важко і гидко на душі від такого варварства по відношенню до великого колективу. До речі, про колектив - в ньому, за ці роки виросло чимало патріотів «Софіївки», які трудяться за досить скромну оплату, на жаль.

Можливо, в нашій країні настане час, коли викладачеві, лікареві, міліціонеру, пенсіонеру, інженеру і багатьом, багатьом іншим не треба буде шукати додаткових заробітків. Тоді, я думаю, держава матиме ресурси, щоб гідно фінансувати свої національні інститути, заповідники і багато чого ще необхідного. Щоб цей час настав якомога раніше, треба законодавчо заборонити депутатам всіх рівнів, а депутатам Верховної Ради - в першу чергу, займатися роздачею слонів, куплених як за свої, так і за чужі гроші, у виборчих округах з тим, щоб сподобатися виборцям. Верховна Рада є законодавчий і контролюючий орган, нардепи повинні, працюючи з повною віддачею в ньому, розробляти і приймати якісні закони, змушувати ці закони працювати і тільки цим доводити свою профпридатність і необхідність.

Ось тоді і відпаде необхідність «Софіївці» заробляти гроші на своє утримання для того, щоб своїм виглядом радувати відвідувачів.

За роки спільної роботи, я і мої працівників чисто по-людськи подружилися з багатьма працівниками парку. Це й не дивно, оскільки люди праці завжди тягнуться один до одного. Ми з радістю сприймаємо досягнуті цим колективом успіхи і переживаємо за них, коли в парку або в колективі виникають проблеми. На жаль, без цього ніде не обходиться, в тому числі і в нашій «Софіївці» - оскільки людський фактор ще ніхто не скасовував. Багато уманчан, а також жителі інших міст називають її НАША «Софіївка», тому що це дійсно так, адже вона для нас усіх. На завершення, хочу побажати колективу «Софіївки», її керівнику Косенко Івану Семеновичу, який 35 років очолює цей парк, успіхів, миру і процвітання. А щодо недоброзичливців - вони були, є і будуть, але, як кажуть у народі: «Собачка гавкає, а караван іде ...».

Loading...

Додати коментар

Логін

 

slogin.info

Реєстрація

Реєстрація Користувача
або Скасувати