сайт міста Умань 04744.info

top panarama
A+ A A-

Вероніка Бессараб: «Ну они и тупые!» - я б так не сказала

  • Автор 
  • Понеділок, 19 січня 2015, 17:40

VeronikaУ грудні минулого року в Каліфорнії, США проходила програма обміну для молодих професіоналів «Відкрий світ», в якій брала участь Вероніка Бессараб, керівник курсів іноземних мов проМОВИ в м. Умань.

Вероніка вирішила поділитися своїми враженнями у своїх блогах на сторінках сайту 04744.info.

Програма «Відкритий Світ» була заснована Конгресом США в 1999 році з ініціативи двох видатних учених і суспільно-політичних діячів Росії та США: академіка Дмитра Сергійовича Лихачова та директора Бібліотеки Конгресу США др-а Джеймса Біллінгтона. В 2003 році програма була поширена на Україну.

Ця програма призначена для лідерів України - представників різних рівнів державної влади, академічного співтовариства, громадських організацій і ділових структур.  Програма, насамперед, розрахована на кандидатів, які, незважаючи на свій відносно молодий вік, уже виявили себе як професіонали своєї справи, показали свої сильні лідерські якості, і зацікавлені у вивченні американського досвіду й підтримці професійних та особистих контактів з американськими колегами після повернення до України.

«Ну они и тупые!»

Всі ми в 90-х чули і добре памятаємо нав'язану фразу М. Задорнова про американців. Але після року навчання в США (2004-2005 роки) та після побаченого під час візиту до цієї країни в рамках програми обміну для молодих професіоналів «Відкритий світ» (грудень 2014) я б так не сказала.

Домовимось відразу, що я була в звичайних школах, а не в Гарварді. Як і всюди, на мою думку, є люди з різним рівнем знань. Описати хочу те, що може надихнути нас з вами на зміни, як у великих масштабах, так і у ставленні викладача до учня.

Знову у мене в голові ця фраза «Ну тупые!». Але найперше, про що розповідає директор школи El Molino High School в м. Себастополь, Каліфорнія, - це про нову політику держави стосовно загальноосвітніх шкіл.  Уряд США вимагає, щоб школи розвивали критичне мислення та навчали учнів думати. «Тупые» після такого? Думаю – ні. Але не це найбільше вразило.

По-перше, хочеться писати про даний факт величезними літерами: там кожного учня сприймають як особистість. Так, особистість та індивідуальність. Там немає рамок, в які намагаються вмістити кожного: якщо ти підійшов - ти молодець, а якщо ні - «проблемний учень» до кінця 11 класу. Немає такого, щоб люди зі школи переставали вірити у себе і «обростають» комплексами на все життя.  Звідки я знаю? Бо я навчалась в українській школі і добре памятаю відчуття, коли в тебе не вірять і принижують перед усім класом в той час, коли просто треба трішечки допомогти та знайти підхід, адже кожний із нас – це неповторність. Бо я бачу учнів, у яких відповідь на кожне друге питання: «Я не знаю». Не знають, бо їх не привчають замислюватись над тим, чого вони хочуть, що вони люблять чи що думають з того чи іншого приводу. Якщо ви не будете знати, то хто тоді? Доволі часто я чую фразу: «Я не можу». Насправді, звідки знати, що не можете? Можливо, варто просто зробити перший крок…

Наступне, що вразило, так це урок «Лідерства», на який я випадково потрапила. Я ж очікувала побачити підручник, викладача, який розповість всі «секрети» лідерства, і я зможу по поверненню в рідне місто зробити щось подібне. Але на моє здивування, нічого такого там і близько не було. Теоріями багато не навчиш, якщо немає практики. Отож, між учням класу були розподілені обов’язки та посади (президент, віце-президент, секретар, скарбничий та інші). Зауважу, це не рольова гра і не застосування інтерактивної технології. Щотижня учні звітують, що було зроблено для організації різних подій для школи: вечорів, аукціонів, спортивних змагань, фандрейзінгів (в перекладі – збирання коштів на будь-які важливі потреби).  Я хвилин двадцять не могла зрозуміти, що це за урок. Але насправді люди з 9 класу вчаться, як управляти проектами і як заробляти гроші.  В моїй присутності обговорювали організацію випускного вечора: бюджет, місце проведення, тематику.

Декілька слів про саму атмосферу навчального процесу. Там чомусь ніхто не боїться ні викладача, ні зайти в клас, ні вільно висловити власну думку, яка не співпадає з позиціями інших співрозмовників. Про вчителів можна сказати одне – вони друзі учнів. Так, вони вимогливі, учні до них ставляться з повагою. Але там ніхто не кричить і ніхто нікого не боїться! Не навчаєшся – до директора, продовжуєш нічого не робити – усувають від навчання на певний час. Якщо і після цього не навчаєшся – виключають зі школи. Розмова коротка. Але поки можуть - ідуть назустріч та допомагають. Постійно згадуються діти друзів, які емігрували до США чи Канади  та іхні розповіді про те, як діти будять батьків зранку до школи чи ідуть з температурою на уроки… Думаю, для Украіни це трохи сюрреалістично.

Я зовсім не стверджую, що у нас погано, а там все чудово. Я просто ділюсь позитивним досвідом із побаченого, який можна застосувати в нашій практиці. Все, що я вище описала, не потребує фінансування, а лише – нового ставлення до навчального процесу. Я вже уявляю викладачів, які думають: «Нема у тебе таких спиногризів 30 чоловік» чи «Тобі б одного такого, яку б ти пісеньку заспівала про нове ставлення». Але якщо вийти за стереотипні межі та знайти підхід до "проблемного учня", можливо, він не такий уже й  поганий, а просто хоче уваги і трохи любові, і щоб у нього повірили.  

А про фінансування розповім наступного разу. З картинками.

Далі буде…

Loading...

Додати коментар

Логін

 

slogin.info

Реєстрація

Реєстрація Користувача
або Скасувати